ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4493036
nr 449 3036
rokoko, metallbeslagvid krön [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 113
Utrop:
10.000 kr
Såld:
11.200 kr
måndag 29 januari 2007
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.